Obisk Roka Koželja

Idrijski Rotary klub je v sredo, 21. julija, na rednem srečanju na Kendovem dvorcu na vabilo predsednika obiskal častni gost, mednarodni politolog Rok Koželj, idrijski rojak, ki je trenutno poklicno zaposlen na sedežu EU v Bruslju, kjer je odgovoren za odnose z državami Zahodne Afrike ter za evropsko mladino, svojčas pa je vodil na oglede EU parlamenta slovenske, italijanske in mednarodne skupine obiskovalcev. Izjemno zanimiv in pronicljiv sogovornik je prisotne rotarijce iz prve roke seznanil s posebnostmi strateških prijemov, v okviru kateri Evropska unija razvija stike in različne poti (politične, gospodarske in kulturne) s črno celino ter si po svojih močeh prizadeva, da Afričani ne bi bili prisiljeni s svojo revščino ter migracijami obremenjevati evropskih narodov, temveč bi lahko ustvarjali življenjsko srečo na svoji celini, za kar obstajajo realni pogoji v okviru številnih naravnih bogastev in človeških potencialov, zelo bogata in  razvita pa je tudi njihova umetnost, ki vodi k humani izvirni kulturi. Nakazali so se tudi zametki možnega sodelovanja med idrijskim rotarijskim podmladkom (interactom) ter afriškimi mladinskimi iniciativami v okviru EU, če bodo za to zagotovljeni zdravstveni in drugi nujni pogoji.

Rok Koželj-1 21-7-2021Rok Koželj-4 21-7-2021

Turizem

Leta 1953 je bil ustanovljen Mestnega muzeja Idrija, ki je dobil v upravljanje grad Gewerkenegg. O možnostih turističnega razvoja se je resneje začelo razmišljati po zaprtju rudnika leta 1987. Po podatkih Statističnega urada RS je bilo leta 2012 v občini Idrija 11.859 prenočitev. Glavna upravnika objektov sta Mestni muzej Idrija in Rudnik živega srebra v zapiranju.

UNESCO

Odbor za svetovno dediščino je 30. junija 2012 na zasedanju v Sankt Peterburgu vpisal na Seznam svetovne dediščine nominacijo Slovenije in Španije »Dediščina živega srebra: Almadén in Idrija«. Gre za tehniško dediščino, povezano z rudišči v dveh rudarskih mestih Almadén (Španija) in Idrija (Slovenija), kjer sta bila do nedavnega aktivna največja rudnika živega srebra. V teh dveh rudnikih pridobljeno živo srebro se je v južnoameriških rudnikih srebra inzlata v procesu amalgamacije uporabljalo za pridobivanje teh žlahtnih kovin, ki so se kot bogastvo vračale v Evropo in omogočale razvoj gospodarstva, znanosti, umetnosti.

Na Seznam vpisana dediščina v Idriji zajema dediščino rudnika in rudarjenja v najširšem pomenu te besede: rudišče, rove, jaške, industrijske stavbe, profano in sakralno arhitekturo. Tako na področju Idrije vključuje Antonijev rovgrad Gewerkenegg, jašek Frančiške z obnovljenimi rudniškimi stroji in napravami, kamšt, topilnico, klavže, rudniško žitno skladišče in rudniško gledališčeidrijsko rudarsko hišo, staro mestno jedro …

Geopark Idrija

Leta 2008 se je na pobudo Rudnika živega srebra Idrija in Občine Idrija začel oblikovati Geopark Idrija, ki je bil ustanovljen leta 2010. Geopark, ki zajema območje skoraj celotne občine Idrija, je bil septembra 2013 uvrščen v evropsko in svetovno mrežo geoparkov kot 55. član. [2] Tako je bil priznan mednarodni pomen idrijske geološke dediščine. Geopark želi promovirati geološko dediščino skozi razne projekte, delavnice za otroke, s čimer želi približati okolje prebivalcev in drugim obiskovalcem.